Magyar Katolikus Lexikon > Sz > Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum

Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum, 1938. okt. 13.-1950?; 1998. nov. 25.-: Shvoy Lajos püspöksége idején nyílt meg a →székesfehérvári szeminárium épületében, megszervezői Kuthy István és Fehér Béla egyhm-s papok. A ppi és a szegyh. kincstár javain túl bemutatta az egyes pléb-król begyűjtött, használaton kívüli lit. műtárgyakat is, valamint Prohászka Ottokár-emlékszobát nyitottak. A ~ a II. vh-t nagyobb károsodás nélkül átvészelte. 1950 u. az épület funkcióváltásai, majd Kuthy István halála miatt ellehetetlenült. - Arató Miklós Orbán OCist és Szilárdfy Zoltán irányításával szervezték újjá, első kiállítása 1998: a ferences rend hajdani ktorában nyílt meg. 1999: Prohászka-emlékszobával, 2002: egyhm-tört. kiállítással bőv. 2005-: időszaki tárlatoknak is helyet ad. - A gyűjt. többsége osztrák, m. és német barokk és neogótikus lit. tárgy. Fő értékei: Szt István ezüst fejereklye-tartója (1700 k.); Séllyei Nagy Ignác és Milassin Miklós misézőkelyhei; a Jankovich-gyűjteményből származó ún. rácalmási kehely (15. és 19. sz.); velencei oltárfeszület (1655). M.G.

H. Kolba Judit-Mózessy Gergely-T. Németh Annamária: A ~. Székesfehérvár, 1998. - Honismeret 2000/3:74. (Mózessy Gergely: A székesfehérvári egyhm. kulturális értékmentő munkája a harmincas években) - Kat. múz-ok és kincstárak Mo-on. Szerk. Zombori István. Szeged, 2001:61. (Mózessy Gergely: Egyhm. Gyűjt., Székesfehérvár)